Густав Вайганд и балканското езикознание

0
(0)

Настоящият труд представлява докторска дисертация, посветена на големия немски изследовател от края на XIX и началото на XX в. Густав Вайганд. Представени са животът и проучванията му в областта на отделните балкански езици, изяснено е състоянието на науката за тези езици преди него, посочени са приносите и грешките му. Най-важните теми и проблеми, разглеждани от Г. Вайганд, са: румънският език и неговите диалекти, българският и албанският език, тяхното формиране и развитието им на Балканите, както и отношенията помежду им.

Тъй като езиковедската дейност на учения е неотделима от политическите му убеждения и от желанието му за обективна оценка както на езиковото, така и на политическото състояние на балканските народи, в дисертацията са представени политическите виждания и позицията на немския езиковед относно конфликтите на Балканите. Актуално в наши дни е убеждението му, че „главната маса на населението в Македония се образува от българите… Ще наричам жителите на Македония българи, а не сърби, защото те сами се наричат така и защото езикът им е един български диалект“.

♦  ♦  ♦

Мая Александрова е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание. Научните Ӝ интереси са в областта на общото и балканското езикознание, социолингвистиката и етнолингвистиката.

Категории КнижарницаКнигиПрофесионална и справочна литература
Издателство УИ „Св. Климент Охридски“
Година 2020
Корица Мека корица
Брой страници 239
Вид продукт Изследвания
Жанрове Езикознание
Език Български
Националност Българска
Размер на продукта 14 x 20 cm
Баркод 9786197433401
ISBN 9786197433401

Колко полезна беше тази книга?

Кликнете върху звезда, за да го оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове досега! Бъдете първият, който ще оцени тази книга.