Китайската мечтасъдържа избрани откъси от речи и изказвания на Си Дзинпин. Книгата приковава интереса както на историците, политиците и културолозите, така и на всички, които се интересуват от историята на Китай и феноменалното му развитие в областта на икономиката.
Книгата би била любопитна както за историците и политолозите, така и за всеки, който се интересува от хилядолетната китайска цивилизация и нейните постижения от древността до днес. Тя дава отговор на въпроса какво е социализъм с китайска специфика и разкрива икономическото чудо, което се извършва в страната, позволявайки на читателя да надникне зад кулисите на случващото се там.
Фразата „китайска мечта“ е използвана от Си Дзинпин още при първото си официално обръщение като президент на Китай на 17 март 2013 г. По неговите думи: Всеки човек има идеали и стремежи, всеки има своя мечта, а Китайската мечта в крайна сметка е мечта на хората. Основната му идея е при запазено икономическо развитие и напредък на Китай акцентът да е върху хората като личности, които могат да доведат до велико възраждане на китайската нация.
Сравними ли са китайската и американската мечта? Основната разлика между тях е, че при американците се акцентира на индивидуализма и личния прогрес, чрез който цялата икономика се радва на растеж, а в Китай личният просперитет винаги е неотделима част от цялостния прогрес на държавата. „Китайската мечта“ е на всеки гражданин на Китай, но в същото време и на целия народ. Тя обединява в себе си мечтите и стремежите на всеки човек, но едновременно с това е пряко свързана с бъдещето на цялата страна. Просперитетът и великото възраждане на китайската нация са постижими, смята Си Дзинпин, като се върви по пътя на социализма с китайска специфика.
Нашите съвременници бяха свидетели на редица „чудеса“ – от „Германското чудо“ след Втората световна война до чудесата на „азиатските тигри“. Най-голямото чудо обаче стана в най-голямата страна. И най-важното: чудото още не е завършило. Най-интересното предстои. Книгата на Си Дзинпин дава възможност да се надникне в перспективата. Историкът ще намери необичайно присъствие на хилядолетна история в съвременен документ. Политологът ще потърси отговор на въпроса що е социализъм с китайска специфика. Културологът ще види нови измерения на националното възраждане. Общественият деец ще се замисли за еднопосочното действие на индивида и социалните общности. За масовия читател в България книгата ще бъде не само източник на интересна информация, но и своеобразно предизвикателство.
„Всеки има своя мечта“, казва Си Дзинпин. А ние? Можем да се оплакваме. А да мечтаем?
проф. Петър-Емил Митев
♦ ♦ ♦
Си Дзинпин (1953) е роден на 01 юни 1953 в провинция Шанси. Завършва висшето си образование в Пекинския университет „Цинхуа“. Радва се на широка обществена подкрепа благодарение на емоционалния си добронамерен стил и вдъхновяващите си речи. Като губернатор на провинциите Фудзиен (36 млн.) и Джъдзян (54 млн.) си спечелва авторитета на непримирим борец с корупцията.
През 2013 г. става председател на Китайската народна република и генерален секретар на Китайската комунистическа партия. След като става водещ представител на петото поколение ръководители на Нов Китай, лансира идеята за „Китайската мечта“.